AjankohtaistaYritystarinat

IMAGO-valmennuksesta välineitä kilpailuun työvoimasta

Kilpailu osaavasta työvoimasta käy koko ajan kuumempana, joten yrityksen valmiuksista kannattaa huolehtia. Maksuttomassa IMAGO-valmennuksessa syvennytään työnantajamielikuvan rakentamiseen. Mukaan kannattaa hakea heti, sillä loppuvuonna järjestetään vielä kolme verkkovalmennusta.

– Valmennukset toteutetaan yhteistyössä TE-toimiston, ELY-keskuksen ja Aava & Bangin kanssa. Valmentajina toimivat Aava & Bangin viestinnän, markkinoinnin ja HR:n asiantuntijat, joten luvassa on vahvaa osaamista, toteaa Anniina Leppihalme.

– Tämä on monelle yritykselle erittäin hyvä koulutus siihen, kuinka rekrytointia nykyaikana tehdään. Esimerkiksi suorahaku hyödyntäen erilaisia julkisia tietolähteitä, kuten LinkedInia, on syrjäyttämässä perinteisen lehti- tai netti-ilmoituksella hakemisen.

Valmennus koostuu kahden kuukauden aikana toteutettavista kolmesta erillisestä valmennusiltapäivästä, joissa pureudutaan

– vahvan työnantajamielikuvan ja yrityskulttuurin perusteisiin

– osaajien löytämiseen ja houkutteluun vaikuttavan markkinoinnin keinoin

– onnistuneen rekrytointiprosessin kulmakiviin

Valmennukset sopivat kaikille toimialoille, ja ne on suunnattu erityisesti pienten ja keskisuurten yritysten johdolle, henkilöstöasiantuntijoille sekä muille avainhenkilöille. Valmennukset ovat ryhmämuotoisia verkostovalmennuksia, joihin voi osallistua 10–20 yritystä ja korkeintaan kaksi avainhenkilöä kustakin yrityksestä.

Valmennukset toteutetaan etäyhteydellä, joten niihin osallistuminen onnistuu joustavasti omalta työpisteeltä tai kotitoimistolta käsin.

Lue lisää Imago-valmennuksesta