
Parkanossa pääsee nyt pelaamaan padelia ja harjoittelemaan golfsimulaattorilla maaliskuussa avatulla PG-Areenalla. Pelivuoron varaus onnistuu kätevästi Areenan kotisivuilla.
Padel on vauhdikas peli, jonka suosio kasvaa huimaa vauhtia sekä Suomessa että maailmalla
– Padel on tavallaan tenniksen ja squashin sekoitus, mutta aloituskynnys on matalampi kuin tenniksessä. Se on hauskaa ja sosiaalista ja sopii aika lailla kaikille, kuvaa Padel Parkano ry:n puheenjohtaja Petri Niinimäki.
Golfsimulaattori sopii hyvin padelin kaveriksi, sillä senkin parissa voi viettää aikaa kaveriporukalla. Simulaattorissa on erilaisia ratoja, ja siinä voi pelata oikealla mailalla ja pallolla. Tuntuma on siis hyvin aidon tuntuinen. Areenalla järjestetään myös golfkilpailuja.
Areenan pelitilassa on lämmittelyyn sopivia laitteita sekä oleskelualue sohvineen, joten tilassa voi ottaa alkulämpöjä tai sinne voi jäädä vaikka summaamaan pelin kulkua.
PG-Areenan avasi Parkanoon kymmenhenkisen kaveriporukan perustama yhdistys. Areena löytyy osoitteesta teollisuustie 9, jossa sisäänkäynti on kiinteistön etelän puoleisesta päädystä.
